čtvrtek 17. března 2011

Palma atd

říkám si, kolikrát jsem za poslední 2 měsíce někde vyplnila čílso pasu :D na letenky, do přihlašování do nějakých těch stránek, kde jsem hledala práci, na pracovní smlouvu s minulou rodinou, na přihlášku do jazykovky, na přihlášku na certifikát a určitě ještě na hodně míst, protože mam pocit, že ho furt někam píšu, ale divim se, že si ho ještě nepamatuju :D


řešila jsem, jak nejjednodušeji a nejrychleji zaplatit certifikát. No, nakonec mi bylo na několika místech, ať požádám rodinu, jestli mi to pak nestrhnou z kapesnýho.
Vůbec se mi ten nápad nelíbil. Zaprve nerada žádám o peníze a zadruhé jsem tady teprve týden a to mi přijde málo na to, aby mi důvěřovali. Ale bylo to v podstatě jediná možnost. Tak jsem to nakonec ze sebe vypustila. Tak M. se jako nezdála nadšená, ale bylo vidět, že by mi ráda pomohla. Tak se ptala, jestli ale neuteču, že na stránkách, kde hledali auapir bylo napsaný, že nemaj aupair dávat předem peníze a tak.
Tak jsem říkala, že ani nemam kam jít. Což je pravda, když nemyslim na Barcelonu :D ale tam bych se s tim, co mam u sebe nedostala.
To je totiž další problém. Nejenom to, že jsem je musela požádat, aby mi něco málo přes dva týdny nedali kapesný, ale můj úkol je teď přežít 3 týdny s 80eury, z kterých si musim zaplatit 2x cestu tam a zpět do Palma de Mallorca, která ještě ani nevim, kolik stojí, ale je to hodina cesty busem, metro po Palmě, 10euro na jazykovej kurz, ale musí se to platit bankou, snad nebudou poplatky, nevim, jesstli si nebudu muset kupovat učebnice a celkově si asi nic nebudu teď kupovat. Ne teda, že bych chtěla, ale vždycky je dobrý něco mít pro případ nouze. Takže teď jenom doufám, že ten autobus do Palmy bude hóódně levnej, anebo tam zrovna bude mít cestu otec - B. a sveze mě :)
A taky doufám, že M. se ho nezapomene dneska zeptat, jak dlouho trvá příkaz tady v bance, abych se nemusela připomínat :/ jde o to, abych zítra měla to potvrzení, jinak bych musela jet v pátek... to by ještě šlo, ale nechci jet v sobotu. Hlavně doufám, že mají ještě volná místa. To by mě jinak teda dostali!


moje zpověď o dětských kanálech v televizi :)
mají tady 3 španělské + 1 katalánský. Naštěstí většinou sledujeme ty španělské. Ale začínám nesnášet všechny ty kreslený filmy, pokémony a takový věci. Prijde mi to nuda :D ale na druhou stranu, jsem ty kanály začla sledovat :D smějte se mi, nebo ne, ale jak mam v pokoji televizi, tak se občas na něco koukám a protože u mě v pokoji chytám míň kanálů, tak mi přijde, že často není na výběr. Buď zprávy, nějaký divný telenovely, kterým nerozumim, nebo nevim :)
takže většinou sleduju buď ten kanál Aprende Inglés, nebo jeden z těch dvou dětských kanálů, co tu chytám :D Disney Chanel :D a Clan. Baví mě jeden seriál iCarly.com :) docela sranda... a možná mě baví o to víc, že ho můžu sledovat v originále. Nastavila jsem si tu jazyk na angličtinu. To se mi líbí, že se to tu dá :) A z těch animovaných mě baví Los Penguinos de Madagaskar = tučnáci z Madagaskaru :) to je sranda :)
jo a ještě jsem si vzpomněla, proč nesnášim většinu programů na těch dětských televizích. Protože jsou namluvený tam vysokými hlasy, že mě z toho po hodně úplně třeští hlava...
tak, už to víte :D


no, o dalších, následujících událostech:
takže s penězma to dopadlo nakonec docela dobře... mluvili jsme o tom a zdáli se být nápomocní, i když jsme furt řešili, jak to udělat. Zadruhé mi říkali, že mi B. dá ještě vědět, jestli nepojede do Palmy, že by mě tam vzal. Vypadalo to tak, že mi ráno zavolá, jak to má.
Takže dnešek byl dost plný. Po snídani mi M. dala peníze, já šla první do banky Sa Nostra, zaplatit jazykový kurzy, šlo to v pohodě, pak jsem šla do Barclays, protože ten British Council má účet tam. Jenomže tam mi řekli, že poslat peníze nemůžu, pokud nemam účet ve Španělsku - super!! rychle jsem ještě šla do tý jazykovky jim odevzdat tu přihlášku s potvrzením o zaplacení. Paní byla trochu zmatená, uplně mi nedokázala poradit, ale nakonec jsme na všechno přišli a zítra mam 1.hodinu!! juchůů! :))
Pak jsem se stavila domů, dovyplnila přihlášku na ten certifikát, a řekla jsem si, že zavolám B,, že jsem měla problémy s tím placením a jestli teda jedeme do Palmy. Tak říkal, že jedeme a že mi s tim poradí. Takže jsme zajeli do jeho banky. Nějaká místní Mallorská :) tam šlo všechno uplně v pohodě, divila jsem se, že po mně ani nechtěli žádnej poplatek, tak jsem mu to pak říkala a on mi řel, že jim řekl :D že mi žádný poplatky nemaj dávat. Takže díky němu jsem ušetřila. A dokonce ten pán mluvil anglicky ;)
Maj tady šíleně moc bank na to, jak je to malý město. Někdy je spočítám. Jo a do tamtý banky přišla pak nějaká anglická paní, ale mluvila španělsky. Bylo vtipný poslouchat ve španělštině to její anglický "r" a tak... :D
No a jelo se do Palmy. Všichni tu nadávaj na tu sníženou rychlost na dálnici. Vláda totiž rozhodla, že proto, aby se ušetřilo na benzínu, tak místo 120km/h se bude jezdid 110km/h.
Dojeli jsme na kampus university. Je to universita baleárských ostrovů. Kampus je mimo centrum města, pěkně rozsáhlej, nechtěla bych jít z jednoho konce na druhej pěšky :) a všude byly auta. Tak jsem se ptala B., jestli tady hodně lidí má auta, tak prý nemají tak dobré MHD a tak, takže skoro každej má auto. Hm...
Poptali jsme se, kde najdeme kancelář, našli jsme ji, tak jsem předala přihlášku sympatické paní, která byla milá a neseřvala mě za to, že něco nemam doplněný :) já jsem měla ještě pár dotazů, největší problém byl v tom, jestli budu dělat IELTS - General Training, kterej je spíš, když chcete certifikát pro práci, nebo Academical Training, který je pro školy. Já jsem zaškrtla General, protože jsem myslela, že ten Academical je nějakej speciální a odbornej, ale ta paní mi řekla, že ne, tak mě nakonec "přesvědčíla" a já jsem si dala Academical.
Problém byl v tom, že jsem měla fotky s brejlema. Achjo, přiznávám, nečetla jsem úplně instrukce, nějak jsem to nestihla. Takže nakonec jsme to vyřešili tak, že já se nechám vyfotit a B. to tam zítra hod. Ufff. Kvůli tomu jsme tam radši jeli dneska - kdyby něco :)
Jo a někdy v týdnu mi pošlou heslo, abych is mohla na tu zkoušku procvičovat vzory na internetu, což je super :) já se nebojím Reading a Listening, ale trochu Writing, protože to jsme dělali na střední a mam pocit, jako kdyby už uběhlo strašně moc času od tý doby, co jsem odmaturovala :))
Pak jsme jeli do KFC, kde měl B. nějaký jednání (psala jsem tu, že pro ně pracuje?), tak jsem se podívala po okolí a teda uplně mě nenadchlo. Nebylo to totiž v centru a nebylo to tam moc hezký. Jo a už si začínám zvykat na ty ob-divný pohledy lidí.
Po jednání jsme se tam naobědvali :) nebylo to špatný - bylo to docela dobrý, ale byla jsem z toho dost nacpaná :)
a pak jeli domů. Vyzvednout nejmladšího do školky, připravit věci na plavání pro ty dva starší a já se zaběhla vyfotit :) stálo mě to 5euro, ale zase jsem ušetřila nevímkolik euro za cestu do Palmy... 
A ještě jsem si koupila sešit na španělštinu :) učebnice mi prý půjčí. Tak si říkám, co mě zítra v té škole čeká... týjo, zas nová škola, nový idi, nový kolektiv - jsem zvědavá :)


jo a dneska bylo pěkný počasí, pěkně teplo (18°C), jenom v Palmě šíleně foukalo a tady taky trochu... :)


večer jsem měla kluky chvíli sama - dávala jsem jim večeři - a teda bylo to šílený....


ale jinak je tu fajn ;)


drže mi palce zejtra ve škole :))

3 komentáře:

 1. Ti tví svěřenci mluví španělsky nebo katalánsky?
  Jsme rádi, že ti to tak dopadlo a chtěli bychom poděkovat tvým lidem za tu vstřícnost. Umí např. trochu francouzsky?
  mam

  OdpovědětVymazat
 2. nevím... chtěli dokonce 2 fotky... takže asi jedna půjde na certifikát a ta druhá asi pro to, aby tam nepřijel někdo místo mně... nevim :)

  ti mí svěřenci mluví španělsky i katalánsky, ale ten nejmladší spíš katalánsky a dost to plete... francouzsky asi spíš neumí... to bych asi jinak věděla...

  OdpovědětVymazat

Thank you for your lovely comments!! If you have any questions, send me an email on travelwithgeorgie@gmail.com :)