vzpomínky na léto (a ty předtím)

Dlouhé zimy ve mně vyvolávají vzpomínky na léto, protože léto mám ze všeho nejraději. Prázdniny, narozeniny, cestování, moře, pláže, slunce, pohoda... proto jsem zahrabala v archívech, některých i starších a rozhodla se s vámí podělit o pár fotek :) zavzpomínejte si se mnou ;)

(fotky jsou částečně napřeskáčku z: Londýna 2012, Holandska - Zandvoort aan Zee 2012, Španělsko - Barcelona, Cotos de Monterrey 2011, Málaga a Granada 2009, Mallorca - Alcúdia, Es Mal Pas a Cala Mesquida 2011, Menorca - Binibequer 2011) :)

Nejkrásnější pláže jsem zažila na Mallorce. Byly krásné, celkem čisté, a moře průhledné. Zároveň jsem ráda objevovala prázdné malé krásné pláže... ale to jen mimo hlavní turistickou sezónu.
Můj sen v budoucnu je podívat se někam za hranice Evropy. Maledivy jsou profláknuté, tam by se mi určitě líbilo, dál bych ale také ráda do Thajska, do Karibiku, na Kubu, Sri Lanku, a kamkoliv jinam :) uvidíme :)

Jaké máte sny vy? Taky teď během zimy sníte o létu?
-------------

Long winter usually makes me dream of summer, bring back the memories and wanting to go south. Summer is my favourite season for several reasons... holidays, birthday, travelling, the sea, beaches, the sun, the relax... that's why I dug into my archives and decided to share some pictures with you :)

(the pictures are randomly ordered from: London 2012, Holland - Zandvoort aan Zee 2012, Spain - Barcelona, Madrid, Cotos de Monterrey 2011, Málaga and Granada 2009, Mallorca - Alcúdia, Es Mal Pas and Cala Mesquida 2011, Menorca - Binibequer 2011) :)

I experienced the best beaches in Mallorca. They were beautiful, quite clean and the sea clear. I also liked to discover the empty beautiful beaches, corners... but that just befor the main touristic season started.
My dream for the future is to travel outside of Europe. Maledives are very well known and I am sure I would love it there. I would also love to go to Thailand, Carribean, Cuba, Sri Lanka and everywhere else :) let's see :)

What do you dream about? Do you also dream about summer in the winter?


summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories
summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories summer memoriessummer memories summer memoriessummer memories summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories summer memories

Komentáře

Okomentovat

Thank you for your lovely comments!! If you have any questions, send me an email on travelwithgeorgie@gmail.com :)