LONDON: Brick Lane Market a další trhyÚmyslně neúmyslně jsem tu na blogu přeskočila neděli 29.7.2012. A protože to byl pro mě zajímavý den, tak se o něj s vámi tady ještě dodatečně podělím :)
i když jsme byly s Inou mrtvé po party předchozí den, tak jsme se rozhodly, že se do centra vydáme, protože ona měla odjet na tu dovolenou. Sice jsme teda nevyrážely extra ráno, ale unavené jsme stále byly a později jsem litovala, že jsem ten výlet neodvolala. Ale jinak stál za to a vlastně jsme zažily docela pěkné věci :) ale o tom později...
Konečně jsem se podívala na Brick Lane market, kam jsem se chystala už začátku. Je to vážně zajímavá ulice se stánky, ale je pravda, že mě nakonec ani tak nezaujal tento Brick Lane market, jako ty různé trhy okolo. Takže fotky tady jsou z více trhů, na které v té časti můžete narazit. Hodně mě zaujaly ty s jídlem, protože se tam dalo sehnat všechno možné. Od indických jídel, přes etiopské, libanonské, čínské, japonské, ze Srí Lanky či Malajsie, a já nevím co ještě :) bylo to krásné mísení kultur - prostě pravý Londýn :)
koukněte na fotky ;)Hi! :) I must admit that I skipped one quite interesting day, Sunday 29th of July 2012. And because as I said, it was interesting, I am going to share it with you now :)
although Ina and I were really tired after a party we had gone to the day before, we were determined to go to the city centre because she was about to leave on holiday and I just wanted to. Even though we didn't leave very early, we were still really tired and later I realized that it would have been better if we just stayed at home and had a rest. But still we had some quite nice moments in the city. But about that later :)
I finally visited the Brick Lane market which had been on my list of places to visit from the beginning. Brick Lane is a really interesting street, one can meet lots of interesting people there and on Sunday there are different stalls but the truth is that maybe I wasn't even that impressed by this Brick Lane market as I was by the markets in the surrounding streets. So the pictures here will be from more markets that you can just easily find there. The most interesting ones for me were the stalls with food. You could find everything there. Starting with indian dishes, moving on to ethiopian, lebanese, chinese, japanese, malaysian, sri lankan and I don't know what else :) so many cultures, mixing together.... that's the real London :)
see the pictures ;)

Komentáře

  1. Ježiši zase další super market, kterej mi uniknul...já do toho Londýna budu muset zase jet :-))

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Thank you for your lovely comments!! If you have any questions, send me an email on travelwithgeorgie@gmail.com :)