Lomo saltado (nebo jeho varianta pollo saltado) je podle mě jedno z nejoblíbenějších jídel cizinců v Peru, a zároveň jídlo, které si nejpravděpodobněji udělají také doma. Není totiž náročné na ingredience, dobře zasytí, je výborné a není ani tak extra exotické. V Peru dělí maso na ryby, kuřecí a vše ostatní. Já jsem fanoušek kuřecího, a proto jsem si dovolila připravit variantu tohoto receptu, která používá kuře. Přestože to někteří Peruánci neznají, protože právě oni mají rádi jiné maso, můžete si pollo saltado objednat i v klasických restauracích. Než ale pojedete do Peru, můžete si ho připravit doma, protože na tom není nic složitého.
POLLO SALTADO
Ingredience:
- 350 g kuřecích prsou
- 2 stroužky česneku
- 3 lžíce oleje
- 1 fialová cibule
- 2 velká rajčata
- 1 paprika
- chilli paprička
- 3 lžíce sojové omáčky
- 3 lžíce vína
- sůl
- pepř
- koriandr (pokud máte, na dozdobení a extra chuť)
- hranolky (podle chuti)
- rýže (podle chuti)
- Ideální je, když si všechny ingredience předem připravíte. Hranolky hodíme do trouby, rýži dáme vařit a zvlášť nakrájíme zeleninu – papriku, čili papričku, cibuli a rajčata nakrájíme velmi nahrubo, na takové tlustší proužky. U rajčete doporučuji odříznout vnitřek se zrníčky.
- Kuře také nakrájíme na tenké proužky (délka 5 cm, šířka 1 cm), osolíme a opepříme, vmasírujeme česnek.
- Rozpálíme co nejvíc pánev, přidáme olej a pak na ní rychle osmahneme kuřecí kousky. Cílem je maso osmažit a ne vařit ve šťávě.
- Když nám začne kuře získávat barvu, přidáme papriku, cibuli a čili papričku, později přidáme ještě rajče a závěrem přidáme sojovou omáčku a víno.
- Ještě chvilku smažíme a pak servírujeme s rýží a hranolky. Můžeme posypat koriandrem.
- Umícháme si k tomu pisco sour.
- ¡Buen provecho!
- Název pokrmu pollo saltado je odvozený ze masa, které se používá, v tomto případě kuře – pollo, a slovesa saltar, což znamená zároveň skákat, anebo také prskání oleje. Toto je vidět v přípravě, kdy nevadí, že olej na pánvi prská a pánví musíte házet tak, že tam to kuře bude skákat.
- Ve správné peruánské restauraci se lomo saltado či pollo saltado vaří skoro na ohni. Tím, že mají plynové sporáky, tak častým pohybem pánve se stane, že se obsah pánve trochu zapálí a tím jídlo dostává skvělou načoudlou chuť, možná trochu jako kdybyste to grilovali. Toho jsem já bohužel nedocílila, protože mám elektrický sporák, ale vypozorovala jsem, že jídlo má lepší chuť, když ho dělám na obyčejnější kovové pánvi, která má tenké dno a rychle vede teplo než na teflonové s tlustým dnem. Litinová pánev by taky mohla fungovat dobře.
- Rajčata jsou na toto lepší méně zralá tvrdší velká rajčata. Napsala jsem, že je dobré z nich vyříznout zrníčkový vnitřek, to je proto, že nechceme, aby se nám zelenina na pánvi rozvařila a změkla, ale jen ji chceme osmahnout, aby získala barvu a ochutila kuře.
- Přílohu můžete zvolit podle sebe, ale Peruánci to mají spojené s hranolky. A proč je k tomu rýže? Protože rýže musí být na stoje alespoň jednou každý den, bez toho by Peruánec měl pocit, že se dnes pořádně nenajedl.
- Pokud nemáte sójovou omáčku nebo víno, nezoufejte. Některé zdroje uvádějí místo vína vinný ocet, který jsem zkoušela a funguje také dobře. Jednou jsem neměla ani sójovou omáčku, tak jsem místo toho zkusila balzamikový krém a bylo to také výborné.
Vypadá to jako skvělá chuťovka. Ona ta jihoamerická kuchyně prostě má něco do sebe. Mně chutnalo ale třeba i v Karibiku. Takové Belize má fakt naprosto fenomenální a voňavá jídla. Hlavně ta jejich koření a jak je dokážou domorodci kombinovat. To mi naprosto učarovalo. :) Takže za mě naprosto skvělá kuchyně.
OdpovědětVymazat