Karlovy Vary - Jelení skok

DSC_7743

část výletu do Karlových Var měla být věnována také vyhlídce Diana. Na Dianu jsme nakonec nejeli, protože byla mlha a asi by to nemělo smysl. Jeli jsme teda jen na nižší vyhlídku - Jelení skok. I to bylo moc pěkné, prošli jsme se barevným lesem, a hádejte co? Mlha zmizela a vykouklo na nás slunce! Bylo to krásný. Hned náš pohled na Vary byl úplně jiný a díky tomu jsme si odvezli mnohem hezčí vzpomínky :)
A já teď ještě vzpomínám. Momentálně tu máme jen led, zašedlý sníh, nebo břečku, tyhle barvy mi hned zvedají náladu. Sice si počkáme celý rok, než bude zas podzim, ale mezitím bude ještě kvetoucí jaro a teplé léto :) Život je prostě rozmanitý a pěkný :)
DSC_7744

one part of the trip to Carlsbad we were supposed to spend on the vantage point called Diana. We didn't go there in the end as it was foggy, we took the shorte ride just to Jelení skok (deer's jump). Even that was really nice, we walked throught that colorful forest... and guess what? The fog partly disappeared and the sun started shining! :) It was beautiful. Suddenly our view on Carlsbad was different and thanks to it we have better memories of that day :)
Looking at those pictures I am there in my mind. Especially in the autumn weather. Right now we have just ice and grey colored snow around us. I don't like that but these autumnal colors make my mood better. We will have to wait almost a year for another autumn to come but meanwhile we will experience blooming spring and hot summer :) The life is just so diverse and nice :)
DSC_7747
DSC_7773
DSC_7748
DSC_7784

DSC_7798DSC_7848
DSC_7869
DSC_7870
DSC_7900
DSC_7905
DSC_7915
DSC_7958
DSC_7960

Komentáře

Okomentovat

Thank you for your lovely comments!! If you have any questions, send me an email on travelwithgeorgie@gmail.com :)